Co je automatický závlahový systém (AZS) a jak funguje:

Automatický závlahový systém se skládá z trubního vedení, které je uloženo pod zemí v hloubce 25 až 30 cm (u sportovních a veřejných ploch 40 cm) a výsuvných postřikovačů, které jsou skryty pod úrovní terénu. Po otevření přívodu vody elektromagnetickými ventily se postřikovače vysunou nad úroveň terénu a po skončení zalévání  se opět zasunou do podzemních těl postřikovačů. Nic nebrání sekání trávy ani užívání zahrady. Naprogramovaná řídící jednotka se o celý režim závlahy postará za Vás a pro případ deště je v pohotovosti dešťový senzor.

 

Výhody automatického závlahového systému (AZS):

  • úspora  vody  a Vašeho času díky rovnoměrnému zalévání
  • zalévání  v ranních nebo nočních hodinách, což má vliv na minimální odpar vody
  • zalévání v závislosti na intenzitě dešťových srážek
  • rychlá návratnost investičních nákladů, zejména při zavlažování z obecního vodovodu
  • nenarušení celkového vzhledu  zahrady nevzhlednými povalujícími se hadicemi díky svému uložení pod povrch
  • snadná obslužnost AZS
  • nezávislost na další osobě při cestách mimo domov
  • vytváření zajímavého vizuálního efektu a příjemného mikroklima na Vaší zahradě při spuštění AZS
  • zvýšení hodnoty a využití upraveného pozemku u Vašeho domu

 

Způsoby zavlažování zahrady

Pro správné a účinné zavlažování existuje několik různých způsobů provedení AZS. Jiné požadavky na vydatnost zálivky má trávníková plocha, plocha s okrasnou výsadbou, plocha s užitkovou výsadbou a samozřejmě skleník. Dle typu zavlažované plochy je potřeba zvolit správný způsob závlahy.

 

Trávníková plochanejběžnější a nejefektivnější způsob zalévání trávníku je výsuvnými postřikovači, které jsou umístěny pod povrchem. Jelikož jsou těla postřikovačů umístěny pod povrchem, nijak neomezují pohyb osob po trávníku, lze sekat, hrát hry, kopat s míčem, prostě vše, co lze na trávníku bez závlahy. Postřikovače se vysouvají v okamžiku, kdy se spustí závlaha ať již manuálně nebo automaticky. Při samotném střiku vyjíždí vnitřní část těl postřikovačů (dle typu 5-30 cm) nad povrch a opět po skončení zálivky se zasunou zpět do těla.

 

Výsuvný postřikovač

 

UPOZORNĚNÍ: Je potřeba dávat pozor při provzdušnění a vertikutaci trávníku, kdy může dojít k poškození postřikovače, který je umístěn v travní ploše.

 

Okrasná výsadba – vzhledem k tomu, že v okrasné výsadbě jsou vysázeny rostliny různých rozměrů, bylo by nelogické zavlažovat tuto výsadbu stejně jako trávník, kdy tryskám by zavazely rostliny a závlaha by byla nerovnoměrná. K zavlažení okrasné výsadby se používá způsob zvaný kapková závlaha. Jedná se o hadici, která má v sobě buď již vložené kapkovače různých kapacit, nebo hadici, na nichž se teprve umístí kapkovače do míst, kde jsou rostliny a závlaha se dostane přímo pod rostliny. Tato závlaha nestříká a nerozprašuje, ale jak je patrné z názvu, zavlažuje pomocí malých pomalých kapek. Hadice se pokládá na textilii, která zabraňuje růstu plevelu, tedy pod kůru nebo pod oblázky. Hadice se uchytí do země pomocí speciálních háčků na kapkovou závlahu.

 

Užitková výsadba a závlahy skleníkůkombinace různých závlah dle potřeb zákazníka a dle pěstovaných rostlin.

 

Truhlíky – když už máte krásnou a zcela zavlaženou zahradu pomocí AZS, proč si také nenechat zalévat truhlíky, obzvlášť, kdy jsou umístěny na místech ne vždy dobře přístupných od zdroje vody, kdy k jejich zalití musíte např. projít více místností v domě. I o toto je možné se postarat pomocí AZS, a to za přispění napojení mikrozávlahy.

 

Postup prací při realizaci zavlažování truhlíků

Životnost a správná funkce automatické závlahy závisí především na správném návrhu a instalaci zkušenou firmou a na řádném a odborném zazimování.